BTM ČR Havířov a Hluk aneb Šest medailí ze zasněžené Moravy

Tento víkend pokračovaly Bodovací turnaje mládeže ČR všech kategorií turnaji v Havířově a v Hluku. Naše barvy byly opět vidět a stejně jako v loňském roce jsme si z Havířova a z Hluku přivezli 6 medailových umístění.

V sobotu se v Havířově bojovalo o body v dorosteneckých kategoriích. Mezi dorostenci hájil naše barvy Michal (Baby) Kubát a vůbec se neztratil. Ve skupině porazil pátého hráče nasazovacího žebříčku Michala Beneše z Mittalu Ostrava a postoupil z prvního místa do osmifinále, kde s přehledem porazil Smýkala ze Zlína a až ve čtvrtfinále nestačil na pozdějšího vítěze Širůčka z Havířova. Ve čtyřhře se s Lukášem Mazurou opět dostali "na bednu" a vybojovali tentokrát bronzové medaile. V kategorii dorostenek hájilo naše barvy celkem šest hráček. Lucka Růžičková bohužel nepotvrdila své kvalitní výkony, které předváděla v tréninku a po bojích s Mynářovou (Havířov) a Lajdovou (Vlašim), se kterou měla i mečbol, a sama se sebou nepostoupila z kvalifikace. V útěše porazila, též po boji, Škopkovou (Vlašim) a poté prohrála s Jakubcovou B. (Voděrady). Péťa Zýková v prohrála kvalifikaci o postup s Jakubcovou H. (Voděrady) a musela též do útěchy. Zde vybojovala cenné vítězství s Lajdovou (Vlašim) a v semifinále útěchy nestačila na další vlašimskou hráčku Míkovou, když nenašla recept na její nepříjemnou hru. Další členkou naší výpravy byla Iva Šourová, která po porážce v kvalifikaci s Míšou Pikalovou bojovala v soutěži útěchy, kde zvítězila s vlašimskou Tichou a prohrála s Mergenthálovou (Břeclav). Míša Pikalová v kvalifikaci zvládla pětisetové bitvy s Vendy Tenglovou a Ivou Šourovou a postoupila do 2.stupně. Zde již po několikáté porazila Tomanovou (Havířov) 3:1 a Rozinkovou (Dobré) 3:2 a v souboji o první místo ve skupině nestačila na Štikovou (Ústí n.L.) 1:3, když rozhodující moment přišel za stavu 1:1, kdy ze stavu 7:5 prohrála 7:11. Ve čtvrtfinále pak narazila na pozdější vítězku Šlehobrovou (Dobré) a podobně jako loni na TOP 12 nedokázala dotáhnout do vítězného konce vedení 10:7 v pátém setu. Denča Hošková musela o postup do 2.stupně porazit Míkovou (Vlašim). Přes nepříznivě vyvíjející se začátek zápasu, kdy prohrávala 2:0 na sety dokázala vyrovnat na 2:2. V pátém setu prohrávala 2:5 a 7:9, ale opět dokázala srovnat a vyhrát v koncovce, čímž soupeřce oplatila porážku ze ŽT staršího žactva. Ve skupině porazila Vránovou (Hodonín) 3:0, prohrála s Adámkovou (SKST Brno) 0:3 a o postup porazila Starou (Vlašim) opět po boji 3:2. Ve čtvrtfinále Denču čekala levoruká Mikulcová (MS Brno), na kterou již nestačila a prohrála 0:3. Největšího úspěchu však dosáhla Týna Štefcová, které se většinou v Havířově daří. V kvalifikaci porazila Keroušovou (Vlašim) a Vyvadilovou (Kotlářka) obě 3:0. Ve skupině porazila nejprve Tomanovskou (Hodonín) 3:1, prohrála sice s Mikulcovou (MS Brno) 0:3 a o postup porazila domácí Mynářovou 3:0. Ve čtvrtfinále „pomstila“ Míšu a porazila Štkovou (Ústí n.L.) 3:0 a v semifinále již nestačila na další ústeckou hráčku Meidlovou a prohrála 1:3. Další úspěchy jsme dosáhli v soutěži čtyřher. Denča s Kačkou Tomanovskou bohužel jako první z našich párů narazily ve 2.kole na Meidlovou s Rozinkovou a prohrály 0:3. V sestrovražedném souboji o medaili se utkaly Míša s Péťou s Luckou s Vendy. Míša s Péťou dokázaly překonat jak soupeřky, tak vzájemné rozpory ve hře a postoupily do semifinále. Zde narazily opět na Meidlovou s Rozinkovou. Bohužel prohospodařily první dva dobře rozehrané sety a nakonec prohrály 2:3. Poslední naší nadějí se tak stal pár Týna s Kájou Mynářovou. Holky se postupně v průběhu turnaje sehrávaly. Klíčové bylo semifinále proti sestrám Jakubcovým, kdy holky sice vedly 2:0 na sety a měly vývoj plně pod kontrolou, ale v dalších setech zbytečně povolily a dovolily soupeřkám otočit vývoj zápasu. Naštěstí holky zvládly koncovku pátého setu a zvítězily 12:10. Ve finále je čekal dnes pro naše barvy potřetí pár Meidlová, Rozinková. Naše holky začaly výborně a vyhrály první set. Ve druhém setu však nedotáhly dobře vyvíjející se stav do vítězného konce a dovolily soupeřkám otočit vývoj zápasu. Jelikož čtvrtý set byl opět v režii našich holek, musel rozhodovat pátý set. V něm začaly holky vedením 4:0, body přes Rozinkovou, poté po chybách, do té doby opory našeho páru, Káji soupeřky srovnaly na 4:4 a od té doby začal bitva plná nádherných výměn. Oba páry měly několik mečbolů a především při našem vedení zahrály aktérky tohoto finále několik fantastických míčů, bohužel vždy s vítězným koncem pro soupeřky. A tak až za stavu 19:18 se přiklonilo štěstí na naší stranu a Týna s Kájou vyhrály 20:18 a 3:2 na sety. Poté již následoval sprint zasněženým Havířovem na nádraží na poslední vlak směr Praha.

V sobotu se též hrálo v Hluku, a to kategorie mladšího žactva. Naše barvy reprezentovali Adam Slobodzian a Domča Pašek. Adam pokračoval v solidních výkonech poslední doby a po porážce pouze s pozdějším finalistou Bútorou (Kotlářka) postoupil do osmifinále, kde již nestačil na nejvýše nasazeného dalšího hráče pražské Kotlářky Němečka. Domča sice nepostoupil do hlavní soutěže, ale vše si vynahradil v soutěži útěchy, kde se probojoval až do finále, kde nestačil na třineckého nejmladšího žáka Glose. Ve čtyřhře kluci postoupily do čtvrtfinále, kde v boji o medaile prohráli s párem Škopek (Vlašim), Dohnálek (Dubňany).

V neděli slavojácké barvy již hájily pouze Míša Pikalová s Luckou Růžičkovou v kategorii do 21 let, která se hrála v Hluku. V této kategorii se sešlo pouze 12 hráčů (z toho 7 z Prahy), 4 ženy a 8 mužů. Hráči byli rozlosováni do dvou skupin po šesti. Míša v základní skupině třikrát zvítězila a prohrála pouze s Voříškem (Kotlářka) 2:3, když vedla 2:1 a začala být pasivní, a s Vendy Tenglovou, se kterou hraje snad na každém turnaji, a to 1:3. Díky této porážce rozhodoval o postupujících poměr setů. Nakonec postoupila Míša, ale s porážkou s Vendy, což ovlivnilo další vývoj turnaje. Lucka ve skupině podávala střídavé výkony, ale například v zápase s Kubíkem (Kotlářka) dokázala uhrát dva sety po velmi solidním výkonu. Bohužel z dalších bojů o pořadí již odstoupila pro zranění ramene. Míša pokračovala ve skupině o pořadí. V zápase s pozdějším vítězem Turčekem (Hodonín) vedla již 2:0 na sety, ale poté dovolila soupeři hrát jeho topspinovou hru a prohrála 2:3. V rozhodujícím zápase o pořadí v kategorii žen do 21 let nastoupila proti Vyvadilové (Kotlářka). První set sice prohrála v koncovce, ale po vítězství ve druhém setu byla zpět ve hře o celkové prvenství. Turnajová matematika hovořila jasně, pouze vítězství 3:1 dávalo Míše šanci na lepší než 3.místo. Třetí set se nevyvíjel nejlépe, Míša prohrávala 2:5, poté 4:8, ale Míša to nevzdala a vyhrála tento i další set 11:8. O pořadí tak rozhodovalo skóre míčků. O jediný míček se tak vítězkou stala Jitka Vyvadilová a na Míšu zbylo „pouze“ druhé místo. Ve čtyřhře se podařilo sestavit velmi „perspektivní mix“, a to Míšu s Tomášem Voříškem. Míši sendvič ve spojení s nevyzpytatelnými údery Tomáše přiváděl většinu soupeřů k šílenství. Pouze ve finále nestačili na pár Turček, Kovačík.

Celková bilance naší výpravy ze zasněžené Moravy je 1 zlatá, 2 stříbrné a 3 bronzové medaile, k tomu tři čtvrtfinálová a jedno osmifinálové umístění ve dvouhrách. Účast našich hráčů na těchto turnajích proto hodnotím jako velmi úspěšnou.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem účastníkům naší výpravy za jejich výkony a především Petru Štefcovi a Miloši Vojáčkovi za jejich pomoc při zajištění akce.