SMOLNÝ DEN PRO ČESKOU VÝPRAVU

Již devátým dnem dnes pokračovalo MEJ 2010 v Istanbulu. Jak už naznačuje nadpis, dnešní den se nám nedařilo tak, jak bychom si představovali, přesto se podařilo rozšířit medailovou sbírku české výpravy.

Nejprve se zmíním o vystoupení DENČI v soutěži útěchy, která dnes vyvrcholila závěrečnými boji. Nejprve v osmifinále narazila Denča na Slovenku CISÁRIKOVOU. Byla to opět bitva plná zvratů, ve které se jako téměř ve všech Denčiných vystoupeních zde v Istambulu, rozhodovalo v pěti setech. V rozhodujícím setu si Denča vypracovala náskok 8-2, ale soupeřka snížila na 8-6 a znovu se schylovalo k dramatu, Naštěstí pro nás Denča zachovala klid a dokázala zvítězit 11-8. Tento zápas byl třetí zápas v řadě bez žluté karty a také třetí vítězný zápas. Ve čtvrtfinále čekal Denču Moldavka SANDUL. Soupeřka nepříjemnou hrou, ostrými čopovanými údery a jistými kontradrajvy po celém stole nepustila Denču téměř k ničemu a zvítězila 3-0. Myslím si, že se Denča za své předvedené výkony v Istanbulu nemusí stydět a při větším klidu a soustředěnosti může příští rok pomýšlet na lepší umístění.

Jelikož jsme dnes neměli více našich slavojáckých hráček ve hře, zmíním více o zbývající části české výpravy. Dnešní den zahájily, kromě soutěží útěchy, osmifinálové zápasy ve čtyřhrách. Mezi juniorkami nás zastupoval pár MIKULCOVÁ, BLAŠKOVÁ, který narazil na loňské kadetky NOSKOVÁ, EERLAND. Byl to velmi vyrovnaný zápas, bohužel v rozhodujícím setu se přestalo dařit Dáše Blaškové, a jelikož naše hráčky, jako zde již po několikáté, měly velké problémy s příjmem podání , zvítězily soupeřky 3-2.

Mezi kadetkami jsme měli dva mezinárodní páry. MÍŠA KEROUŠOVÁ a Běloruska ARLOUSKAYA nestačily na druhé nasazené Chorvatky RAKOVAC a JEGER. Více očekávání jsme měli od nasazeného páru KAČKA TOMANOVSKÁ a Němka IMAMURA. Bohužel oběma hráčkám se zde v Istanbulu nedařilo a i v zápase s ruskými hráčkami ROSSIKHINA, CHERNOVA prohrály 1-3.

Další želízka v ohni jsme tak měli ve dvouhrách. V soutěži juniorek narazila KRISTÝNA MIKULCOVÁ na Holanďanku EERLAND, se kterou se již dnes střetla ve čtyřhře. První set měla Kristýna dobře rozehraný, vedla 10-8, ale nepodařilo se jí dotáhnout tento set do vítězství. Kristýna měla především problém s příjmem podání a také s jistou hrou soupeřky ze střední zóny. V dalších setech se obě soupeřky střídaly, na jedné straně vyhrála Kristýna, na druhé soupeřka, a to až do sedmého setu. Zde Kristýna začínala na své horší straně a také prohrávala na otočce 1-5. Po změně stran se Kristýně podařilo několik výborných míčů, otočila stav zápasu na 6-5 a již to vypadalo nadějně. Bohužel soupeřka opět otočila na 7-8 a zde došlo k rozhodujícímu okamžiku zápasu. Kristýna zahrála úder ze strany na hranu stolu, byl to velmi sporný míč a rozhodčí nejprve rozhodli ve prospěch naší hráčky. Po reklamaci holandského trenéra však své rozhodnutí změnili, což se nám přes protesty diváků nepodařilo zvrátit. Myslím si, že tímto hrubým zásahem výrazně ovlivnili výsledek zápasu. Kristýnu to rozhodilo a prohrála 7-11. Slabou útěchou jí může být, že se soupeřka nakonec probojovala i do semifinále.

Podobné drama se odehrálo krátce poté, kdy v osmifinále dvouhry kadetů narazil DAVID REITŠPIES na Rusa PETUKHOVA. Opět se tahali o každý míček a znovu se rozhodovalo až v sedmém setu. Stav byl neustále vyrovnaný až do stavu 9-9, kdy David dvěma zbrklými míčky umožnil soupeři vítězství. Ve čtvrtfinále by jej navíc čekal Němec QIU, kterého již David letos dokázala porazit.

Poslední nadějí na druhou medaili tak zůstal PAVEL ŠIRŮČEK. Pavel potvrdil své nesporné kvality a celkem jednoznačně přehrál své soupeře a postoupil tak do semifinále, kde jej zítra čeká Francouz GAUZY, kterého zde již jednou porazil v soutěži družstev.

Nesmím zapomenout na ještě jeden úspěch dnešního dne, kdy KARIN ADÁMKOVÁ pod vedením kouče DENČI prošla vítězně celou soutěží útěchy juniorek, čímž částečně napravila svůj neúspěch v hlavní soutěži.

Vyvrcholením celého dne pro českou a slovenskou výpravu mělo být finále smíšené čtyřhry juniorů, ve kterém nastoupily PAVEL ŠIRŮČEK a BARBORA BALÁŽOVÁ proti rumunskému páru MUNTEANU, HIRICI. Utkání bylo velkým soubojem nejen za stolem, ale také v hledišti, kde jednoznačně vítězil česko-slovenský kotel nad tím rumunským. Klíčový okamžik nastal za stavu 1:1 na sety a 8-5 pro náš pár. Od tohoto okamžiku se naší dvojici nepodařilo šest míčků v řadě a soupeři šli do vedení 1:2. Čtvrtý set byl obrovská bitva, ve které se bojovalo o každý míček. Několikrát chyběly milimetry k tomu, abychom srovnali stav zápasu. Jako bychom té smůly dnes neměli málo, za stavu 17-18 zakončili soupeři utkání nechytatelným prasátkem. Tak skončil „smolný den“ na MEJ v Istanbulu. I tak musíme poblahopřát Pavlovi s Barborou k zisku stříbrné medaile.

Zítra nás v Istanbulu čekají semifinálová a finálová utkání ve dvouhrách a čtyřhrách. Naše výprava má ve hře o zlato ještě Pavla Širůčka ve dvouhře juniorů.