Konference ČAST 2011 bez překvapení

A je to tady. Dnešní aprílová sobota byla ve znamení českých stolnětenisových funkcionářů. Dnes se rozhodovalo o další budoucnosti českého stolního tenisu (ČAST). Vše probíhalo na půdě FTVS UK v pražských Vokovicích, kde byla, prezentovaným 39 delegátům, rezervována cvičebna ve třetím patře. Byť je celá fakulta pokryta připojením wi-fi, připojení k internetu nebylo dostupné. Sice stačilo k síti Eduroam, kterou využívá řada VŠ pro bezdrátové pokrytí, zajistit přístupové heslo, ale nestalo se. V 10:30h byla oficiálně volební konference ČAST zahájena.

Na konferenci se sešlo celkem 39 delegátů s hlasem rozhodovacím dle řádů a několik hostů. Když jsem se tak rozhlédl po cvičebně, byl jsem tam na 100% nejmladším delegátem, o parník. Náš šéf, oddílový, mě laskavě nanominoval za náš "extraligový" klub. Za katedrou a pracovní předsednictvo tvořili pp. Botek, Jirásek, Špaček a Janda. Celou konferenci odmoderoval Ing. Jirásek. Po zvládnutí úvodních formalit (volby komise volební, mandátové a návrhové) se jal hodnotit uplynulé 4 roky ve funkci Doc. Zdeněk Botek. Mluvil pěkně a taky pěkně dlouho – určitě přes 1h 15min.

hlasovaci_listek_slavoj_praha.jpg

Po monologu odcházejícího předsedy nastal ten pravý čas pro diskusi. Tato část programu byla jistě tou nejzábavnější. Řešily se zejm. připomínky k rozpočtu a evidenční poplatky. Od té doby kdy byla zavedena sazba evidenčního poplatku 200,- Kč za dospělého hráče za rok, přičemž se z toho 60,- Kč odvádí na ČAST, jest toto téma nedílnou součástí jakékoli konference (krajské, republikové). Pohledy a názory se radikálně různí, ale zatím se daří VV ČAST (v jakémkoli složení) obhájit jejich "potřebnost". Nemalé prostředky, takto vybrané, tvoří v rozpočtu ČAST nezanedbatelnou příjmovou položku. Představitelé ČAST nám naznačili i použití těchto peněz, ovšem tomu se dovolím pousmát. Dosti mě nepotěšil ani náčrt rozpočtu na rok 2011. V kapitole příjmů – media, reklama je počítáno s částkou odpovídající ¼ částky s evidenčními poplatky. To by znamenalo, že kdyby bylo o čtvrtinu více pingpongářů, nemuselo by se s reklamou počítat vůbec. Snad tento náčrt nový VV ČAST hodí tam, kam patří (do koše odpadkového) a vytvoří rozpočet jiný. S pravděpodobností rovnající se jistotě se nebude počítat s penězi od Sazky, což jinak ani nejde. Toť vše před obědem.

Během oběda ve fakultním bufetu jsem se "skamarádil" s borcema ze Středních Čech. Pánové Dolejší s Heroutem nám (mě a Zdeňkovi Šedivému jako předsedovi PSST) poskytly praktické rady ohledně fungování sportovního svazu.

Po stravovacím procesu se stádečko funkcionářů odebralo zpět do třetího patra k pokračování výroční konference. Jakmile skončila druhá část diskuse, šlo se volit. Volby se dělily na tři části – volba nového týmu (předseda a VV ČAST), volba předsedy Dozorčí rady a volba členů DR ČAST. Tady nebyl problém. Vyhráli ti, kteří funkci chtěli, neb byli jedinými, jež kandidovali. Neznamená to však, že by jejich mandát byl slabší, či něco podobného. Naopak všichni si přáli zvolení Ing. Zbyňka Špačka a jeho dream teamu, myšleno v nejlepším smyslu slova (Mgr. Petr Bohumský, Ing. Jan Brothánek a Nikolas Endal). Předsedou DR se stal bývalý 1. místopředseda Ing. Zdeněk Jirásek. Volby tedy v pohodě.

Horší už byla situace ohledně hlasování o přijetí návrhu nového soutěžního řádu. P. Drozda a tým, který návrh připravoval, odvedl kus poctivé práce, která se však na konferenci nedočkala takového ohlasu, jaký by si p. Drozda, jako zástupce pracovní skupiny, přál. Nový SŘ byl nakonec přijat, s výhradami.

Konečné usnesení konferenci si jistě dohledáte sami. Kromě nového vedení se nic tak převratného neodhlasovalo. Ono je to taky složité, když materiály ke konferenci rozeslané mailem moc delegátů nečte, a když tak až na konferenci, kdy se má pouze hlasovat nebo pozměňovat, navrhovat změny.

No, byla to zajímavá zkušenost, pro mě první konference. Osobně jsem se do diskuse nezapojoval, pouze jsem nasával atmosféru přestřelek pp. Bohumského, Dolejšího a Klátila aj. Občas jsem si zahlasoval s ostatními, a běžně jsem se trefoval do názorů většiny ostatních. A jak jsem volil? To si nechám pro sebe – volba byla tajná. Nebyla to sice nejlépe strávená sobota v životě, ovšem intenzivní zážitek určitě. Všechno je jednou poprvé.

Tento příspěvek do blogu vznikl pod nátlakem Michala "Jookyho" Linerta, jemuž jsem ho slíbil.

Velka_cena_Prahy_logo_mensi.png